Arizona Watermelon — 650ml
As of 2 Oct 2026, Arizona Watermelon 650ml is cheapest at Coles at $4.00 ($6.15/1 L) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.69 at Aldi (2 Oct); highest: $51.92 — currently $4.00 at Coles. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 9 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.37/100g
- Average
- $1.14/100g
- Highest
- $2.00/100g
Aldi · approx. 1.8kg per pieceNow$0.37/100gAll-time low
Aldi · approx. 1kg per pieceNow$0.40/100g
IGA · 8kgNow$0.65/100g
Coles · 750gNow$1.13/100g
Woolworths · 600gNow$1.25/100gLow
Coles · 350gNow$1.86/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
112 prices recorded · 11 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | approx. 1.8kg per piece | $3.69 | $0.37/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| — | approx. 1kg per piece | $3.99 | $0.40/100g | In stock | 2 Oct | |
| — | 8kg | $51.92 | $0.65/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles Kitchen | 750g | $8.50 | $1.13/100g | In stock | 2 Oct | |
| Woolworths | 600g | $7.50 | $1.25/100g | In stock | 2 Oct | |
| Coles Kitchen | 350g | $6.50 | $1.86/100g | In stock | 2 Oct | |
| Harris Farm | 300g | $6.69 | $2.23/100g | In stock | 2 Oct | |
| Coles | 1 each | $7.90 | $7.90/1 ea | Out of stock | 2 Oct | |
| Woolworths | each | $8.58 | $8.58/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| Arizona | 650ml | $4.00 | $0.62/100ml | In stock | 2 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1
- 2

- 3

- 4

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Arizona Watermelon 650ml cheapest?
- Coles has the lowest price at $4.00 ($6.15/1 L).
- What is the unit price of Arizona Watermelon 650ml?
- Priced per 100ml. Coles offers the best value at $0.61/100ml.
- What is the lowest price ever for Arizona Watermelon 650ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Arizona Watermelon 650ml is $3.69 at Aldi (2 Oct), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $4.00 at Coles.