Coles Mini Watermelon Red — 1 each
Lowest recorded price: $3.69 at Aldi (1 Oct); highest: $51.92. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.37/100g
- Average
- $1.15/100g
- Highest
- $2.00/100g
68% below average
Aldi · approx. 1.8kg per pieceNow$0.37/100gAll-time low
Aldi · approx. 1kg per pieceNow$0.40/100g
IGA · 8kgNow$0.65/100g
Woolworths · 600gNow$1.25/100gLow
Harris Farm · 300gNow$2.23/100g
93 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | approx. 1.8kg per piece | $3.69 | $0.37/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| — | approx. 1kg per piece | $3.99 | $0.40/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | 8kg | $51.92 | $0.65/100g | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | 600g | $7.50 | $1.25/100g | In stock | 1 Oct | |
| Harris Farm | 300g | $6.69 | $2.23/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles | 1 each | $7.90 | $7.90/1 ea | Out of stock | 1 Oct | |
| Woolworths | each | $8.58 | $8.58/1 ea | In stock | 1 Oct |
$3.69$0.37/100gBest
approx. 1.8kg per piece
$3.99$0.40/100g
approx. 1kg per piece
$51.92$0.65/100g
8kg
$7.50$1.25/100g
Woolworths · 600g
$6.69$2.23/100g
Harris Farm · 300g
$7.90$7.90/1 ea
Coles · 1 each
$8.58$8.58/1 ea
Woolworths · each
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
4 brands available
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1
- 2

- 3

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Coles Mini Watermelon Red 1 each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Coles Mini Watermelon Red 1 each is $3.69 at Aldi (1 Oct), since we began tracking in July 2026.