Woolworths Red Watermelon Cut Quarter — each
As of 1 Oct 2026, Woolworths Red Watermelon Cut Quarter each is cheapest at Woolworths at $8.58 ($8.58/1 ea) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.69 at Aldi (1 Oct); highest: $12.00 — currently $8.58 at Woolworths. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.37/100g
- Average
- $1.15/100g
- Highest
- $2.00/100g
Aldi · approx. 1.8kg per pieceNow$0.37/100gAll-time low
Aldi · approx. 1kg per pieceNow$0.40/100g
Woolworths · 600gNow$1.25/100gLow
Harris Farm · 300gNow$2.23/100g
83 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | approx. 1.8kg per piece | $3.69 | $0.37/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| — | approx. 1kg per piece | $3.99 | $0.40/100g | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | 600g | $7.50 | $1.25/100g | In stock | 1 Oct | |
| Harris Farm | 300g | $6.69 | $2.23/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles | 1 each | $7.90 | $7.90/1 ea | Out of stock | 1 Oct | |
| Woolworths | each | $8.58 | $8.58/1 ea | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Woolworths Red Watermelon Cut Quarter each cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $8.58 ($8.58/1 ea).
- What is the unit price of Woolworths Red Watermelon Cut Quarter each?
- Priced per 1 ea. Woolworths offers the best value at $8.58/1 ea.
- What is the lowest price ever for Woolworths Red Watermelon Cut Quarter each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Woolworths Red Watermelon Cut Quarter each is $3.69 at Aldi (1 Oct), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $8.58 at Woolworths.



