Coles Kitchen Watermelon — 750g

As of 1 Oct 2026, Coles Kitchen Watermelon 750g is cheapest at Coles at $8.50 ($11.33/1 kg) in Australia.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: $8.50 at Coles (1 Oct); highest: $8.50 — currently $8.50 at Coles. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$8.50
Average
$8.50
Highest
$8.50
Lowest ever
$8.50 · Oct '26
Highest ever
$8.50 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Coles Kitchen

    Coles KitchenCheapest

    Coles Kitchen Watermelon · 750g

    $11.33/1kg$8.50Coles

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Coles Kitchen

    Coles KitchenCheapest

    Coles Kitchen Watermelon · 750g

    $11.33/1kg$8.50Coles
1 brand available
Coles
  1. 1Coles Kitchen

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Coles Kitchen Watermelon 750g cheapest?
Coles has the lowest price at $8.50 ($11.33/1 kg).
What is the unit price of Coles Kitchen Watermelon 750g?
Priced per 100g. Coles offers the best value at $1.13/100g.
What is the lowest price ever for Coles Kitchen Watermelon 750g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Coles Kitchen Watermelon 750g is $8.50 at Coles (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $8.50 at Coles.