Coles Finest Duck Fat Roast Potatoes — 600g
As of 1 Oct 2026, Coles Finest Duck Fat Roast Potatoes 600g is cheapest at Coles at $5.50 ($9.17/1 kg) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.25 at IGA (1 Oct); highest: $10.49 — currently $5.50 at Coles. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 14 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.20/100g
- Average
- $0.38/100g
- Highest
- $0.43/100g
Harris Farm · 1.5kgNow$0.33/100g
Harris Farm · 1.5kgNow$0.37/100g
Woolworths · 1.5kgNow$0.37/100gLow
Aldi · 1.5kgNow$0.43/100g
Woolworths · 410gNow$0.49/100g
Coles · 1.5kgNow$0.50/100gLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
202 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 1.5kg | $4.99 | $0.33/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| — | 1.5kg | $5.49 | $0.37/100g | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | 1.5kg | $5.50 | $0.37/100g | In stock | 1 Oct | |
| Spudlite | 1.5kg | $6.49 | $0.43/100g | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | 410g | $2.00 | $0.49/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | 250g | $1.25 | $0.50/100g | In stock | 1 Oct | |
| Spud Lite | 1.5kg | $7.50 | $0.50/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles | 1.5kg | $7.50 | $0.50/100g | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | 1kg | $5.00 | $0.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $6.99 | $0.70/100g | In stock | 1 Oct | |
| Your Spud Co | 750g | $5.50 | $0.73/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | 1kg | $7.69 | $0.77/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles Finest | 600g | $5.50 | $0.92/100g | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | 400g | $7.50 | $1.88/100g | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | 1.5kg | $6.00 | $0.40/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| Woolworths | 1.5kg | $6.00 | $0.40/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| Woolworths | 1kg | $5.00 | $0.50/100g | In stock | 31 Mayout of date · not compared | |
| Woolworths | 1kg | $5.00 | $0.50/100g | In stock | 8 Mayout of date · not compared | |
| Coles | 1.5kg | $8.00 | $0.53/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| Woolworths | 400g | $7.50 | $1.88/100g | In stock | 31 Mayout of date · not compared | |
| — | Each | $10.49 | $10.49/1 ea | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

- 2

- 3
- 4

- 5

- 6

- 7

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Coles Finest Duck Fat Roast Potatoes 600g cheapest?
- Coles has the lowest price at $5.50 ($9.17/1 kg).
- What is the unit price of Coles Finest Duck Fat Roast Potatoes 600g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $0.92/100g.
- What is the lowest price ever for Coles Finest Duck Fat Roast Potatoes 600g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Coles Finest Duck Fat Roast Potatoes 600g is $1.25 at IGA (1 Oct), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $5.50 at Coles.

