Spud Lite Potato Standard — 1.5kg
As of 29 Sept 2026, Spud Lite Potato Standard 1.5kg is cheapest at Woolworths at $7.50 ($5.00/1 kg) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.25 at IGA (27 Sept); highest: $10.49 — currently $7.50 at Woolworths. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.20/100g
- Average
- $0.38/100g
- Highest
- $0.43/100g
Woolworths · 1.5kgNow$0.37/100gLow
Aldi · 1.5kgNow$0.43/100g
Woolworths · 410gNow$0.49/100g
IGA · 250gNow$0.50/100g
Coles · 1.5kgNow$0.50/100gLow
Woolworths · 1.5kgNow$0.50/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
134 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Woolworths | 1.5kg | $5.50 | $0.37/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Woolworths | 1.5kg | $6.00 | $0.40/100g | In stock | 14 June | |
| Woolworths | 1.5kg | $6.00 | $0.40/100g | In stock | 14 June | |
| Spudlite | 1.5kg | $6.49 | $0.43/100g | In stock | 29 Sept | |
| Woolworths | 410g | $2.00 | $0.49/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 250g | $1.25 | $0.50/100g | In stock | 27 Sept | |
| Spud Lite | 1.5kg | $7.50 | $0.50/100g | In stock | 29 Sept | |
| Woolworths | 1kg | $5.00 | $0.50/100g | In stock | 29 Sept | |
| Coles | 1.5kg | $7.50 | $0.50/100g | In stock | 29 Sept | |
| Woolworths | 1kg | $5.00 | $0.50/100g | In stock | 31 May | |
| Woolworths | 1kg | $5.00 | $0.50/100g | In stock | 8 May | |
| Coles | 1.5kg | $8.00 | $0.53/100g | In stock | 14 June | |
| — | Each | $10.49 | $10.49/1 ea | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

- 2
- 3

- 4

- 5

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Spud Lite Potato Standard 1.5kg cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $7.50 ($5.00/1 kg).
- What is the unit price of Spud Lite Potato Standard 1.5kg?
- Priced per 100g. Woolworths offers the best value at $0.50/100g.
- What is the lowest price ever for Spud Lite Potato Standard 1.5kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Spud Lite Potato Standard 1.5kg is $1.25 at IGA (27 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $7.50 at Woolworths.
