Schweppes Lemonade Bottle — 1.1L
As of 1 Oct 2026, Schweppes Lemonade Bottle 1.1L is cheapest at IGA at $3.65 ($3.32/1 L) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.70 at IGA (1 Oct); highest: $43.45 — currently $3.65 at IGA. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.15/100ml
- Average
- $0.15/100ml
- Highest
- $0.15/100ml
IGA · 2LNow$0.15/100mlAll-time low
IGA · 1.1LNow$0.33/100ml
IGA · 375mlNow$0.72/100ml
IGA · 600mlNow$0.77/100ml
5 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Schweppes | 2L | $3.00 | $0.15/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Schweppes | 1.1L | $3.65 | $0.33/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Schweppes | 375ml | $2.70 | $0.72/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Schweppes | 600ml | $4.60 | $0.77/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Schweppes | 4 pack | $8.80 | — | In stock | 1 Oct | |
| Schweppes | 24 pack | $43.45 | — | In stock | 1 Oct | |
| Schweppes | 6 pack | $10.00 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
IGAPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Schweppes Lemonade Bottle 1.1L cheapest?
- IGA has the lowest price at $3.65 ($3.32/1 L).
- What is the unit price of Schweppes Lemonade Bottle 1.1L?
- Priced per 100ml. IGA offers the best value at $0.33/100ml.
- What is the lowest price ever for Schweppes Lemonade Bottle 1.1L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Schweppes Lemonade Bottle 1.1L is $2.70 at IGA (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $3.65 at IGA.


