Spencers Garlic Granules Standard — 200g
As of 2 Oct 2026, Spencers Garlic Granules Standard 200g is cheapest at Coles at $5.75 ($0.29/10 g) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.80 at Aldi (11 May); highest: $29.99 — currently $5.75 at Coles. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 15 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.44/100g
- Average
- $381.76/100g
- Highest
- $3,500.00/100g
Coles · 1kgNow$0.44/100gAll-time low
Woolworths · 1kgNow$0.44/100gAll-time low
Harris Farm · 500gNow$0.90/100g
Harris Farm · 200gNow$2.85/100g
Coles · 200gNow$2.90/100g
Coles · approx.60 geachNow$3.30/100gLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
145 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Katoomba | 1kg | $4.40 | $0.44/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| Katoomba | 1kg | $4.40 | $0.44/100g | In stock | 2 Oct | |
| — | 500g | $4.49 | $0.90/100g | In stock | 2 Oct | |
| — | 200g | $5.69 | $2.85/100g | In stock | 1 Oct | |
| Spencers | 200g | $5.75 | $2.90/100g | In stock | 2 Oct | |
| No Brand | approx. 0.06kg per piece | $29.99 | $3.00/100g | In stock | 2 Oct | |
| Coles | approx.60 geach | $1.98 | $3.30/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | 150g | $5.49 | $3.66/100g | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | 70g | $2.90 | $4.14/100g | In stock | 2 Oct | |
| Katoomba | 1kg | $5.50 | $0.55/100g | In stock | 13 Julyout of date · not compared | |
| Aldi | Garlic 3 Pack | $2.99 | $1.00/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| Woolworths | 3 pack | $3.50 | $1.17/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Coles | 3 pack | $4.20 | $1.40/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | each | $1.88 | $1.88/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| — | Each | $3.70 | $3.70/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| — | Each | $4.00 | $4.00/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | 3 pack | $3.50 | $1.17/1 ea | In stock | 12 Septout of date · not compared | |
| Woolworths | each | $1.88 | $1.88/1 ea | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| — | Standard | $4.49 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
Woolworths- –
- –

- 1
- 2

- 3

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Spencers Garlic Granules Standard 200g cheapest?
- Coles has the lowest price at $5.75 ($0.29/10 g).
- What is the unit price of Spencers Garlic Granules Standard 200g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $2.90/100g.
- What is the lowest price ever for Spencers Garlic Granules Standard 200g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Spencers Garlic Granules Standard 200g is $1.80 at Aldi (11 May), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $5.75 at Coles.

