Garlic Head Each Standard — Each
As of 29 Sept 2026, Garlic Head Each Standard is cheapest at Harris Farm at $3.70 ($3.70/1 ea) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $0.80 at Coles (30 June); highest: $29.99 — currently $3.70 at Harris Farm. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 14 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.55/100g
- Average
- $0.89/100g
- Highest
- $3.00/100g
Coles · 1kgNow$0.55/100gAll-time low
Woolworths · 1kgNow$0.55/100gAll-time low
Harris Farm · 500gNow$0.90/100g
Aldi · approx. 0.06kg per pieceNow$3.00/100g
Coles · approx.60 geachNow$3.30/100gLow
Coles · 70gNow$5.43/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
114 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Katoomba | 1kg | $5.50 | $0.55/100gBest | In stock | 23 Sept | |
| Katoomba | 1kg | $5.50 | $0.55/100g | In stock | 10 Sept | |
| Katoomba | 1kg | $5.50 | $0.55/100g | In stock | 13 July | |
| — | 500g | $4.49 | $0.90/100g | In stock | 29 Sept | |
| No Brand | approx. 0.06kg per piece | $29.99 | $3.00/100g | In stock | 26 Sept | |
| Coles | approx.60 geach | $1.98 | $3.30/100g | In stock | 23 Sept | |
| Woolworths | 70g | $2.90 | $4.14/100g | In stock | 27 Sept | |
| Coles | 70g | $3.80 | $5.43/100g | In stock | 23 Sept | |
| — | 150g | $16.49 | $10.99/100g | In stock | 29 Sept | |
| Aldi | Garlic 3 Pack | $2.99 | $1.00/1 ea | In stock | 26 Sept | |
| Woolworths | 3 pack | $3.50 | $1.17/1 ea | In stock | 27 Sept | |
| Woolworths | 3 pack | $3.50 | $1.17/1 ea | In stock | 12 Sept | |
| Coles | 3 pack | $4.20 | $1.40/1 ea | In stock | 23 Sept | |
| Woolworths | each | $1.88 | $1.88/1 ea | In stock | 27 Sept | |
| Woolworths | each | $1.88 | $1.88/1 ea | In stock | 14 June | |
| — | Each | $3.70 | $3.70/1 ea | In stock | 29 Sept | |
| — | Each | $4.00 | $4.00/1 ea | In stock | 29 Sept | |
| — | Standard | $4.49 | — | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
Woolworths- 1

- 2
- 3

- –
- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Garlic Head Each Standard cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $3.70 ($3.70/1 ea).
- What is the unit price of Garlic Head Each Standard?
- Priced per 1 ea. Harris Farm offers the best value at $3.70/1 ea.
- What is the lowest price ever for Garlic Head Each Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Garlic Head Each Standard is $0.80 at Coles (30 June), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $3.70 at Harris Farm.


