Mutti Pelati Peeled Tomatoes Standard — 2.5kg
As of 2 Oct 2026, Mutti Pelati Peeled Tomatoes Standard 2.5kg is cheapest at Coles at $12.00 ($4.80/1 kg) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.50 at Coles (1 Oct); highest: $12.00 — currently $12.00 at Coles. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 11 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.38/100g
- Average
- $0.39/100g
- Highest
- $0.48/100g
Coles · 400gNow$0.38/100gAll-time low
Aldi · 0.8kgNow$0.69/100g
Woolworths · 200gNow$2.00/100g
Woolworths · 320gNow$2.34/100g
Woolworths · 125gNow$2.40/100gLow
Coles · 125gNow$3.20/100gLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
238 prices recorded · 39 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Carmelina | 400g | $1.50 | $0.38/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Mutti | 2.5kg | $12.00 | $0.48/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | 0.8kg | $5.49 | $0.69/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles | 500g | $7.50 | $1.50/100g | Out of stock | 1 Oct | |
| Perfection | 300g | $4.90 | $1.63/100g | In stock | 30 Sept | |
| Woolworths | 200g | $4.00 | $2.00/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | 200g | $4.49 | $2.25/100g | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | 320g | $7.50 | $2.34/100g | In stock | 2 Oct | |
| Woolworths | 125g | $3.00 | $2.40/100g | In stock | 2 Oct | |
| Munchkins | 100g | $2.99 | $2.99/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles | 125g | $4.00 | $3.20/100g | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | 200g | $3.00 | $1.50/100g | In stock | 31 Mayout of date · not compared | |
| — | Each | $4.79 | $4.79/1 ea | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

- 2

- 3

- 4

- 5

- 6

- –
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Mutti Pelati Peeled Tomatoes Standard 2.5kg cheapest?
- Coles has the lowest price at $12.00 ($4.80/1 kg).
- What is the unit price of Mutti Pelati Peeled Tomatoes Standard 2.5kg?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $0.48/100g.
- What is the lowest price ever for Mutti Pelati Peeled Tomatoes Standard 2.5kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mutti Pelati Peeled Tomatoes Standard 2.5kg is $1.50 at Coles (1 Oct), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $12.00 at Coles.