Ox Heart Tomato — Each
As of 29 Sept 2026, Ox Heart Tomato Each is cheapest at Harris Farm at $4.79 ($4.79/1 ea) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.99 at IGA (28 Sept); highest: $7.50 — currently $4.79 at Harris Farm. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 8 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.56/100g
- Average
- $1.05/100g
- Highest
- $2.00/100g
Aldi · 0.8kgNow$0.69/100g
Coles · 500gNow$1.50/100g
Woolworths · 200gNow$1.50/100gLow
Woolworths · 320gNow$2.34/100g
Woolworths · 125gNow$2.40/100gLow
Coles · 125gNow$3.20/100gLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
105 prices recorded · 21 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 0.8kg | $5.49 | $0.69/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Coles | 500g | $7.50 | $1.50/100g | Out of stock | 29 Sept | |
| Woolworths | 200g | $3.00 | $1.50/100g | In stock | 28 Sept | |
| Woolworths | 200g | $3.00 | $1.50/100g | In stock | 31 May | |
| Perfection | 300g | $4.90 | $1.63/100g | In stock | 22 Sept | |
| Woolworths | 320g | $7.50 | $2.34/100g | In stock | 23 Sept | |
| Woolworths | 125g | $3.00 | $2.40/100g | In stock | 29 Sept | |
| Munchkins | 100g | $2.99 | $2.99/100g | In stock | 28 Sept | |
| Coles | 125g | $4.00 | $3.20/100g | In stock | 29 Sept | |
| — | Each | $4.79 | $4.79/1 ea | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- –
- 1

- 2

- 3

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Ox Heart Tomato Each cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $4.79 ($4.79/1 ea).
- What is the unit price of Ox Heart Tomato Each?
- Priced per 1 ea. Harris Farm offers the best value at $4.79/1 ea.
- What is the lowest price ever for Ox Heart Tomato Each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Ox Heart Tomato Each is $2.99 at IGA (28 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $4.79 at Harris Farm.