Coles Grower's Selection White Grapes — 400g
As of 2 Oct 2026, Coles Grower's Selection White Grapes 400g is cheapest at Coles at $5.50 ($13.75/1 kg) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $5.50 at Coles (2 Oct); highest: $19.90 — currently $5.50 at Coles. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 9 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.00/100g
- Average
- $192.90/100g
- Highest
- $1,990.00/100g
Harris Farm · 1kgNow$1.00/100gAll-time low
Coles · 400gNow$1.38/100g
Aldi · approx. 0.9kg per pieceNow$1.40/100g
Coles · approx. 1kgNow$1.49/100gLow
Harris Farm · 500gNow$1.70/100g
Coles · 400gNow$2.23/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
130 prices recorded · 32 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 1kg | $9.99 | $1.00/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| Coles | 400g | $5.50 | $1.38/100g | In stock | 2 Oct | |
| — | approx. 0.9kg per piece | $13.99 | $1.40/100g | In stock | 2 Oct | |
| Coles | approx. 1kg | $14.90–$16.90 | $1.49/100g–$1.69/100g | In stock | 2 Oct | |
| — | 500g | $8.50 | $1.70/100g | In stock | 2 Oct | |
| — | 400g | $6.99 | $1.75/100g | In stock | 2 Oct | |
| Coles | 400g | $8.90 | $2.23/100g | In stock | 2 Oct | |
| Coles | 400g | $9.90 | $2.48/100g | In stock | 2 Oct | |
| — | 400g | $9.90 | $2.48/100g | In stock | 2 Oct | |
| Coles | 400g | $8.90 | $2.23/100g | In stock | 4 Augout of date · not compared | |
| Woolworths | each | $13.41 | $13.41/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| Woolworths | each | $6.00 | $6.00/1 ea | In stock | 31 Mayout of date · not compared | |
| Woolworths | each | $12.90 | $12.90/1 ea | In stock | 13 Juneout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
Woolworths- 1
- 2

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Coles Grower's Selection White Grapes 400g cheapest?
- Coles has the lowest price at $5.50 ($13.75/1 kg).
- What is the unit price of Coles Grower's Selection White Grapes 400g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $1.38/100g.
- What is the lowest price ever for Coles Grower's Selection White Grapes 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Coles Grower's Selection White Grapes 400g is $5.50 at Coles (2 Oct), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $5.50 at Coles.
