Applause White Grapes — 400g
As of 30 Sept 2026, Applause White Grapes 400g is cheapest at Woolworths at $9.90 ($24.75/1 kg) in Australia.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $6.00 at Woolworths (31 May); highest: $19.90 — currently $9.90 at Woolworths. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.20/100g
- Average
- $197.67/100g
- Highest
- $1,990.00/100g
Aldi · approx. 0.9kg per pieceNow$1.40/100g
Coles · approx. 1kgNow$1.49/100gLow
Coles · 400gNow$2.23/100g
Coles · 400gNow$2.48/100g
Woolworths · 400gNow$2.48/100g
82 prices recorded · 25 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | approx. 0.9kg per piece | $13.99 | $1.40/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Coles | approx. 1kg | $14.90–$16.90 | $1.49/100g–$1.69/100g | In stock | 30 Sept | |
| Coles | 400g | $8.90 | $2.23/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 400g | $9.90 | $2.48/100g | In stock | 30 Sept | |
| Coles | 400g | $9.90 | $2.48/100g | In stock | 30 Sept | |
| Coles | 400g | $8.90 | $2.23/100g | In stock | 4 Augout of date · not compared | |
| Woolworths | each | $13.41 | $13.41/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Woolworths | each | $6.00 | $6.00/1 ea | In stock | 31 Mayout of date · not compared | |
| Woolworths | each | $12.90 | $12.90/1 ea | In stock | 13 Juneout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Woolworths- –

- 1

- 2

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Applause White Grapes 400g cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $9.90 ($24.75/1 kg).
- What is the unit price of Applause White Grapes 400g?
- Priced per 100g. Woolworths offers the best value at $2.48/100g.
- What is the lowest price ever for Applause White Grapes 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Applause White Grapes 400g is $6.00 at Woolworths (31 May), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $9.90 at Woolworths.
