Pepsi Cola Soft Drink Standard — 2L
As of 1 Oct 2026, Pepsi Cola Soft Drink Standard 2L is cheapest at IGA at $3.80 ($1.90/1 L) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.00 at Woolworths (23 Sept); highest: $35.00 — currently $3.80 at IGA. Tracked since June 2026.
Showing prices and history for this variant plus 11 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.16/100ml
- Average
- $0.23/100ml
- Highest
- $0.32/100ml
IGA · 2LNow$0.19/100ml
Woolworths · 1.25LNow$0.32/100ml
Woolworths · 250ml x 6 packNow$0.38/100mlLow
Coles · 1.25LLast seen 16 Sept$0.16/100ml
Coles · 18 packLast seen 23 Sept$0.26/100ml
Coles · 375ml x 10 packLast seen 23 Sept$0.53/100ml
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
220 prices recorded · 30 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pepsi | 2L | $3.80 | $0.19/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pepsi | 1L | $3.80 | $0.19/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pepsi | 1L | $3.80 | $0.19/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Pepsi | 1.25L | $2.60 | $0.21/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pepsi | 30 pack | $29.50 | $0.26/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pepsi | 10 x 0.38L | $9.99 | $0.27/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pepsi | 1.25L | $4.00 | $0.32/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pepsi | 250ml x 6 pack | $5.70 | $0.38/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pepsi | 375ml x 10 pack | $20.00 | $0.53/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pepsi | 600ml | $4.60 | $0.77/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pepsi | 250ml | $10.45 | $4.18/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pepsi | 250ml | $10.45 | $4.18/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pepsi | 1L | $2.99 | $0.15/100ml | In stock | 20 Septout of date · not compared | |
| Pepsi | 1.25L | $2.00 | $0.16/100ml | In stock | 15 Septout of date · not compared | |
| Pepsi | 1L | $3.80 | $0.19/100ml | In stock | 1 Septout of date · not compared | |
| Pepsi | 18 pack | $17.50 | $0.26/100ml | In stock | 23 Septout of date · not compared | |
| Pepsi | 375ml x 10 pack | $20.00 | $0.53/100ml | In stock | 23 Septout of date · not compared | |
| Pepsi | 12 pack | $18.15 | — | In stock | 1 Oct | |
| Pepsi | 30 pack | $29.50 | — | In stock | 28 Julyout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Aldi
Coles
IGA
Spudshed
Woolworths- 1

PepsiBest
SpudshedSoft Drink · 1L$1.50/1L$2.99Last seen 21 Sept · not compared
ColesCola · 1.25L$1.60/1L$2.00Last seen 16 Sept · not compared
IGA2L$1.90/1L$3.80
WoolworthsSoft Drink · 1L$1.90/1L$3.80
ColesSoft Drink · 1L$1.90/1L$3.80Last seen 2 Sept · not compared
IGASoft Drink · 1L$1.90/1L$3.80
IGACola · 1.25L$2.08/1L$2.60
ColesCola · 18 pack$2.59/1L$17.50Last seen 23 Sept · not compared
Woolworths30 pack$2.62/1L$29.50
AldiCola · 10 x 0.38L$2.66/1L$9.99
WoolworthsCola · 1.25L$3.20/1L$4.00
Woolworths250ml x 6 pack$3.80/1L$5.70
Coles375ml x 10 pack$5.33/1L$20.00Last seen 23 Sept · not compared
Woolworths375ml x 10 pack$5.33/1L$20.00
IGA600ml$0.77/100ml$4.60
IGACola Soft Drink · AU · 250ml$4.18/100ml$10.45
IGACola · 250ml$4.18/100ml$10.45
IGA12 pack$18.15
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pepsi Cola Soft Drink Standard 2L cheapest?
- IGA has the lowest price at $3.80 ($1.90/1 L).
- What is the unit price of Pepsi Cola Soft Drink Standard 2L?
- Priced per 100ml. IGA offers the best value at $0.19/100ml.
- What is the lowest price ever for Pepsi Cola Soft Drink Standard 2L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pepsi Cola Soft Drink Standard 2L is $2.00 at Woolworths (23 Sept), since we began tracking in June 2026. The current cheapest price is $3.80 at IGA.
