Coles Salted Crunchy Corn — 150g
As of 2 Oct 2026, Coles Salted Crunchy Corn 150g is cheapest at Coles at $3.30 ($22.00/1 kg) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.00 at Woolworths (2 Oct); highest: $8.00 — currently $3.30 at Coles. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this variant plus 15 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 1 ea over time- Lowest
- $1.00/1 ea
- Average
- $1.07/1 ea
- Highest
- $1.90/1 ea
Woolworths · eachNow$1.00/1 eaAll-time low
Coles · 3 packNow$1.50/1 ea
Harris Farm · EachNow$1.69/1 ea
Coles · 1 eachNow$1.90/1 ea
390 prices recorded · 213 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hillcrest | 700g | $3.89 | $0.56/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Aldi | 0.5kg | $3.49 | $0.70/100g | In stock | 2 Oct | |
| Woolworths | 670g | $5.00 | $0.75/100g | In stock | 2 Oct | |
| Logan Farm | 600g | $4.75 | $0.79/100g | In stock | 26 Sept | |
| Woolworths | 1kg | $5.50 | $1.10/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | 1kg | $5.80 | $1.16/100g | In stock | 1 Oct | |
| Green Leaf | 500g | $8.00 | $1.60/100g | In stock | 2 Oct | |
| Real Foods | 150g | $2.40 | $1.60/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles | 400g | $6.50 | $1.63/100g | In stock | 2 Oct | |
| Coles | approx. 100g each | $2.00 | $2.00/100g | In stock | 2 Oct | |
| Coles | 150g | $3.30 | $2.20/100g | In stock | 2 Oct | |
| Regent | 60g | $1.60 | $2.67/100g | In stock | 22 Septout of date · not compared | |
| Woolworths | each | $1.00 | $1.00/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| Woolworths | each | $1.00 | $1.00/1 ea | In stock | 28 Sept | |
| Coles | 3 pack | $4.50–$5.50 | $1.50/1 ea–$1.83/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| — | Each | $1.69 | $1.69/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| Coles | 1 each | $1.90 | $1.90/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| Coles | 1 each | $1.90 | $1.90/1 ea | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- –

- –

- –

- 1
- 2

- 3

- 4

- 5

- –
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Coles Salted Crunchy Corn 150g cheapest?
- Coles has the lowest price at $3.30 ($22.00/1 kg).
- What is the unit price of Coles Salted Crunchy Corn 150g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $2.20/100g.
- What is the lowest price ever for Coles Salted Crunchy Corn 150g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Coles Salted Crunchy Corn 150g is $1.00 at Woolworths (2 Oct), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $3.30 at Coles.
