Vadilal Green Chilli — 312g
As of 1 Oct 2026, Vadilal Green Chilli 312g is cheapest at Coles at $2.50 ($8.01/1 kg) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $0.66 at Woolworths (16 Sept); highest: $4.00 — currently $2.50 at Coles. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.80/100g
- Average
- $6.30/100g
- Highest
- $7.80/100g
Coles · 312gNow$0.80/100gAll-time low
IGA · 50gNow$3.00/100g
Coles · approx. 22gNow$3.20/100g
Coles · 50gNow$7.80/100g
Woolworths · 50gNow$7.80/100gLow
66 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vadilal | 312g | $2.50 | $0.80/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| — | 50g | $1.50 | $3.00/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles | approx. 22g | $0.70–$0.73 | $3.20/100g–$3.30/100g | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | 50g | $3.90 | $7.80/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles | 50g | $3.90 | $7.80/100g | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | each | $0.68 | $0.68/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| — | Each | $1.65 | $1.65/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | each | $0.66 | $0.66/1 ea | In stock | 13 Augout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- –

- 1

- 2

- 3

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Vadilal Green Chilli 312g cheapest?
- Coles has the lowest price at $2.50 ($8.01/1 kg).
- What is the unit price of Vadilal Green Chilli 312g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $0.80/100g.
- What is the lowest price ever for Vadilal Green Chilli 312g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Vadilal Green Chilli 312g is $0.66 at Woolworths (16 Sept), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $2.50 at Coles.