Coles Snow Peas Standard — approx. 100g each
Lowest recorded price: $1.00 at IGA (1 Oct); highest: $9.90. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.80/100g
- Average
- $2.15/100g
- Highest
- $2.28/100g
7% below average
IGA · 50gNow$2.00/100g
Coles · approx. 100g eachNow$2.00/100g
Aldi · 0.25kgNow$2.20/100g
Woolworths · 250gNow$2.60/100g
Coles · 250gNow$2.76/100g
Harris Farm · 300gNow$3.30/100g
54 prices recorded · 11 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Woolworths | 250g | $4.90 | $1.96/100g | In stock | 28 Sept | |
| — | 50g | $1.00 | $2.00/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles | approx. 100g each | $2.00 | $2.00/100g | Out of stock | 1 Oct | |
| — | 0.25kg | $5.49 | $2.20/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Woolworths | 250g | $6.50 | $2.60/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles | 250g | $6.90 | $2.76/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | 300g | $9.90 | $3.30/100g | In stock | 1 Oct |
$4.90$1.96/100g
Woolworths · 250g
$1.00$2.00/100g
50g
$2.00$2.00/100g
Coles · approx. 100g each
$5.49$2.20/100gBest
0.25kg
$6.50$2.60/100g
Woolworths · 250g
$6.90$2.76/100g
Coles · 250g
$9.90$3.30/100g
300g
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
3 brands available
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Coles Snow Peas Standard approx. 100g each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Coles Snow Peas Standard approx. 100g each is $1.00 at IGA (1 Oct), since we began tracking in Aug 2026.


