Fever Tree Elderflower Tonic Water Standard — 0.8L
As of 2 Oct 2026, Fever Tree Elderflower Tonic Water Standard 0.8L is cheapest at Coles at $9.95 ($12.44/1 L) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.90 at Woolworths (2 Oct); highest: $10.50 — currently $9.95 at Coles. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.86/100ml
- Average
- $0.86/100ml
- Highest
- $0.86/100ml
Woolworths · 200ml x 4 packNow$0.86/100mlAll-time low
Woolworths · 500mlNow$0.98/100mlLow
Coles · 0.8LNow$1.24/100ml
10 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fever Tree | 200ml x 4 pack | $6.90 | $0.86/100mlBest | In stock | 2 Oct | |
| Fever Tree | 500ml | $4.90 | $0.98/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Fever Tree | 0.8L | $9.95 | $1.24/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Fever Tree | 4 pack | $10.50 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Coles
IGA
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Fever Tree Elderflower Tonic Water Standard 0.8L cheapest?
- Coles has the lowest price at $9.95 ($12.44/1 L).
- What is the unit price of Fever Tree Elderflower Tonic Water Standard 0.8L?
- Priced per 100ml. Coles offers the best value at $1.24/100ml.
- What is the lowest price ever for Fever Tree Elderflower Tonic Water Standard 0.8L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Fever Tree Elderflower Tonic Water Standard 0.8L is $4.90 at Woolworths (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $9.95 at Coles.


