Fever Tree Elderflower Tonic Water — 500ml
As of 1 Oct 2026, Fever Tree Elderflower Tonic Water 500ml is cheapest at Woolworths at $5.00 ($10.00/1 L) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $5.00 at Woolworths (1 Oct); highest: $6.90 — currently $5.00 at Woolworths. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.86/100ml
- Average
- $0.86/100ml
- Highest
- $0.86/100ml
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fever Tree | 200ml x 4 pack | $6.90 | $0.86/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Fever Tree | 500ml | $5.00 | $1.00/100ml | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Fever Tree Elderflower Tonic Water 500ml cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $5.00 ($10.00/1 L).
- What is the unit price of Fever Tree Elderflower Tonic Water 500ml?
- Priced per 100ml. Woolworths offers the best value at $1.00/100ml.
- What is the lowest price ever for Fever Tree Elderflower Tonic Water 500ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Fever Tree Elderflower Tonic Water 500ml is $5.00 at Woolworths (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $5.00 at Woolworths.

