Lemon Ice Cube Tray Standard — 1 each
Lowest recorded price: $0.79 at Aldi (2 Oct); highest: $6.20. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this variant plus 10 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 1 ea over time- Lowest
- $0.39/1 ea
- Average
- $0.95/1 ea
- Highest
- $1.60/1 ea
59% below average
Coles · 16 eachNow$0.39/1 eaAll-time low
Aldi · Lemon EachNow$0.79/1 eaLow
Aldi · Lemons 5 PackNow$1.00/1 ea
Coles · 4 packNow$1.25/1 eaLow
Woolworths · eachNow$1.38/1 ea
Coles · 1 eachNow$1.60/1 ea
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
453 prices recorded · 195 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Strepsils | 16 each | $6.20 | $0.39/1 eaBest | In stock | 2 Oct | |
| Aldi | Lemon Each | $0.79 | $0.79/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| Aldi | Lemons 5 Pack | $4.99 | $1.00/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| Coles | 4 pack | $5.00 | $1.25/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| — | each | $1.38 | $1.38/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| Coles | 1 each | $1.60 | $1.60/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| — | Each | $2.31 | $2.31/1 ea | In stock | 2 Oct | |
| — | 1kg | $4.49 | $0.45/100g | In stock | 2 Oct | |
| — | 150g | $1.20 | $0.80/100g | In stock | 1 Oct | |
| Lemon | 500g | $5.50 | $1.10/100g | In stock | 2 Oct | |
| Lemon | 1 each | $3.00 | — | Out of stock | 2 Oct |
$6.20$0.39/1 eaBest
Strepsils · 16 each
$0.79$0.79/1 ea
Aldi · Lemon Each
$4.99$1.00/1 ea
Aldi · Lemons 5 Pack
$5.00$1.25/1 ea
Coles · 4 pack
$1.38$1.38/1 ea
each
$1.60$1.60/1 ea
Coles · 1 each
$2.31$2.31/1 ea
Each
$4.49$0.45/100g
1kg
$1.20$0.80/100g
150g
$5.50$1.10/100g
Lemon · 500g
$3.00
Lemon · 1 each
Cheapest (compared)
Cheapest by brand
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
5 brands available
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

- 2
- 3

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Lemon Ice Cube Tray Standard 1 each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Lemon Ice Cube Tray Standard 1 each is $0.79 at Aldi (2 Oct), since we began tracking in Sept 2026.
