Hellmann's Real Mayonnaise Squeezy — 400g
As of 29 Sept 2026, Hellmann's Real Mayonnaise Squeezy 400g is cheapest at Harris Farm at $7.99 ($19.98/1 kg) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.75 at Coles (14 June); highest: $11.69 — currently $7.99 at Harris Farm. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.00/100g
- Average
- $1.39/100g
- Highest
- $1.44/100g
Coles · 400gNow$1.00/100g
Coles · 800gNow$1.44/100g
Woolworths · 800gNow$1.44/100g
Harris Farm · 800gNow$1.46/100g
Woolworths · 400gNow$2.00/100g
Woolworths · 235gNow$2.77/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
30 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hellmann's | 400g | $3.75 | $0.94/100g | In stock | 14 June | |
| Hellmann's | 400g | $4.00 | $1.00/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Hellmann's | 800g | $11.00 | $1.38/100g | In stock | 14 June | |
| Hellmann's | 800g | $11.00 | $1.38/100g | In stock | 11 May | |
| Hellmann's | 800g | $11.50 | $1.44/100g | In stock | 29 Sept | |
| Hellmann's | 800g | $11.50 | $1.44/100g | In stock | 9 Sept | |
| Hellmann's | 800g | $11.69 | $1.46/100g | In stock | 29 Sept | |
| Hellmann's | 400g | $7.49 | $1.87/100g | In stock | 29 Sept | |
| Hellmann's | 400g | $7.50 | $1.88/100g | In stock | 14 June | |
| Hellmann's | 400g | $7.50 | $1.88/100g | In stock | 14 June | |
| Hellmann's | 400g | $7.99 | $2.00/100g | In stock | 29 Sept | |
| Hellmann's | 400g | $8.00 | $2.00/100g | In stock | 23 Sept | |
| Hellmann's | 400g | $8.00 | $2.00/100g | In stock | 9 Sept | |
| Hellmann's | 400g | $8.80 | $2.20/100g | In stock | 22 Sept | |
| Hellmann's | 235g | $6.50 | $2.77/100g | In stock | 29 Sept | |
| Hellmann's | 235g | $6.60 | $2.81/100g | In stock | 22 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

Hellmann'sBest
ColesReal Mayonnaise · 400g$1.00/100g$4.00
ColesReal Mayonnaise Jar · 800g$1.44/100g$11.50
WoolworthsReal Mayonnaise Jar · 800g$1.44/100g$11.50
ColesReal Mayonnaise · 400g$2.00/100g$8.00
WoolworthsReal Mayonnaise · 400g$2.00/100g$8.00
IGAReal Mayonnaise · 400g$2.20/100g$8.80
WoolworthsReal · 235g$2.77/100g$6.50
IGA235g$2.81/100g$6.60
Harris FarmReal Mayonnaise Jar · 800g$14.61/1kg$11.69
Harris FarmReal Mayonnaise · 400g$18.73/1kg$7.49
Harris FarmReal Squeezy · 400g$19.98/1kg$7.99
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Hellmann's Real Mayonnaise Squeezy 400g cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $7.99 ($19.98/1 kg).
- What is the unit price of Hellmann's Real Mayonnaise Squeezy 400g?
- Priced per 100g. Harris Farm offers the best value at $2.00/100g.
- What is the lowest price ever for Hellmann's Real Mayonnaise Squeezy 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Hellmann's Real Mayonnaise Squeezy 400g is $3.75 at Coles (14 June), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $7.99 at Harris Farm.


