Red Bull Purple Sugar Free Energy Drink — 4 pack
As of 1 Oct 2026, Red Bull Purple Sugar Free Energy Drink 4 pack is cheapest at IGA at $12.00 in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.20 at Woolworths (30 Sept); highest: $13.00 — currently $12.00 at IGA. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.78/100ml
- Average
- $0.94/100ml
- Highest
- $1.30/100ml
IGA · 473mlNow$1.14/100ml
Woolworths · 250mlNow$1.28/100ml
IGA · 250mlNow$1.40/100ml
IGA · 250mlNow$1.44/100ml
Coles · 1LLast seen 19 Aug$1.30/100ml
Woolworths · 250ml x 4 packLast seen 23 Sept$1.30/100ml
25 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Red Bull | 473ml | $5.40 | $1.14/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Red Bull | 250ml | $3.20 | $1.28/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Red Bull | 250ml | $3.50 | $1.40/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Red Bull | 250ml | $3.60 | $1.44/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Red Bull | 250ml x 4 pack | $13.00 | $1.30/100ml | In stock | 23 Septout of date · not compared | |
| Red Bull | 1L | $13.00 | $1.30/100ml | In stock | 18 Augout of date · not compared | |
| Red Bull | 4 pack | $13.00 | — | In stock | 1 Oct | |
| Red Bull | 4 pack | $12.00 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Coles
IGA
Woolworths- 1

WoolworthsGrapefruit & Blossom · 250ml$12.80/1L$3.20
ColesLilac · 1L$13.00/1L$13.00Last seen 19 Aug · not compared
WoolworthsLilac Edition · 250ml x 4 pack$13.00/1L$13.00Last seen 23 Sept · not compared
IGAPurple Sugar Free · 250ml$14.40/1L$3.60
IGALilac Edition Sugarfree · 473ml$1.14/100ml$5.40
IGALilac Edition Sugarfree · 250ml$1.40/100ml$3.50
IGAPurple Sugar Free · 4 pack$12.00
IGALilac Edition Sugarfree · 4 pack$13.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Red Bull Purple Sugar Free Energy Drink 4 pack cheapest?
- IGA has the lowest price at $12.00.
- What is the lowest price ever for Red Bull Purple Sugar Free Energy Drink 4 pack?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Red Bull Purple Sugar Free Energy Drink 4 pack is $3.20 at Woolworths (30 Sept), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is $12.00 at IGA.


