Sour Patch Kids — 170g
As of 2 Oct 2026, Sour Patch Kids 170g is cheapest at IGA at $5.50 ($3.24/100 g) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.40 at IGA (22 Sept); highest: $5.50 — currently $5.50 at IGA. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $2.00/100g
- Average
- $3.24/100g
- Highest
- $3.24/100g
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sour Patch | 170g | $5.50 | $3.24/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Sour Patch | 220g | $4.40 | $2.00/100g | In stock | 22 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
IGAPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Sour Patch Kids 170g cheapest?
- IGA has the lowest price at $5.50 ($3.24/100 g).
- What is the unit price of Sour Patch Kids 170g?
- Priced per 100g. IGA offers the best value at $3.24/100g.
- What is the lowest price ever for Sour Patch Kids 170g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sour Patch Kids 170g is $4.40 at IGA (22 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $5.50 at IGA.
