Samba Lump Charcoal — 3kg

As of 1 Oct 2026, Samba Lump Charcoal 3kg is cheapest at IGA at $19.95 ($6.65/1 kg) in Australia.

Prices updated 1 Oct 2026

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time

No price history yet

We log the price each time we check — the graph fills in here once a price changes, so check back soon.

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1

    SambaCheapest

    Samba Lump Charcoal · 3kg

    $6.65/1kg$19.95IGA

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1

    SambaCheapest

    Samba Lump Charcoal · 3kg

    $6.65/1kg$19.95IGA
1 brand available
IGA
  1. 1

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Samba Lump Charcoal 3kg cheapest?
IGA has the lowest price at $19.95 ($6.65/1 kg).
What is the unit price of Samba Lump Charcoal 3kg?
Priced per 100g. IGA offers the best value at $0.67/100g.