Bean Sprouts Standard — 400g
As of 29 Sept 2026, Bean Sprouts Standard 400g is cheapest at Harris Farm at $2.99 ($7.48/1 kg) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.15 at Coles (27 Sept); highest: $2.99 — currently $2.99 at Harris Farm. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.27/100g
- Average
- $0.63/100g
- Highest
- $0.66/100g
Coles · 410gNow$0.52/100gLow
IGA · 410gNow$0.58/100g
Woolworths · 410gNow$0.66/100g
Harris Farm · 400gNow$0.75/100g
27 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| UFC | 410g | $2.15 | $0.52/100gBest | In stock | 27 Sept | |
| UFC | 410g | $2.15 | $0.52/100g | In stock | 23 Sept | |
| UFC | 410g | $2.39 | $0.58/100g | In stock | 22 Sept | |
| UFC | 410g | $2.70 | $0.66/100g | In stock | 23 Sept | |
| UFC | 410g | $2.70 | $0.66/100g | In stock | 22 May | |
| — | 400g | $2.99 | $0.75/100g | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Coles
Harris Farm
IGA
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Bean Sprouts Standard 400g cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $2.99 ($7.48/1 kg).
- What is the unit price of Bean Sprouts Standard 400g?
- Priced per 100g. Harris Farm offers the best value at $0.75/100g.
- What is the lowest price ever for Bean Sprouts Standard 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Bean Sprouts Standard 400g is $2.15 at Coles (27 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $2.99 at Harris Farm.

