Sanitarium Up&go Protein Energize Vanilla — 1.5L
As of 29 Sept 2026, Sanitarium Up&go Protein Energize Vanilla 1.5L is cheapest at Coles at $7.00 ($4.67/1 L) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.60 at Coles (18 Aug); highest: $7.00 — currently $7.00 at Coles. Tracked since June 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.47/100ml
- Average
- $0.84/100ml
- Highest
- $0.90/100ml
30 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sanitarium | 1.5L | $7.00 | $0.47/100mlBest | In stock | 29 Sept | |
| Sanitarium | 500ml | $3.60 | $0.72/100ml | In stock | 14 June | |
| Sanitarium | 500ml | $4.50 | $0.90/100ml | In stock | 25 Aug |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
ColesPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Sanitarium Up&go Protein Energize Vanilla 1.5L cheapest?
- Coles has the lowest price at $7.00 ($4.67/1 L).
- What is the unit price of Sanitarium Up&go Protein Energize Vanilla 1.5L?
- Priced per 100ml. Coles offers the best value at $0.47/100ml.
- What is the lowest price ever for Sanitarium Up&go Protein Energize Vanilla 1.5L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sanitarium Up&go Protein Energize Vanilla 1.5L is $3.60 at Coles (18 Aug), since we began tracking in June 2026. The current cheapest price is $7.00 at Coles.

