Continental Garlic & Herb Alfredo Pasta Sauce — 145g
As of 1 Oct 2026, Continental Garlic & Herb Alfredo Pasta Sauce 145g is cheapest at Woolworths at $4.00 ($2.76/100 g) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.50 at Woolworths (25 Aug); highest: $4.00 — currently $4.00 at Woolworths. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.88/100g
- Average
- $3.87/100g
- Highest
- $3.88/100g
12 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Continental | 145g | $4.00 | $2.76/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Continental | 85g | $3.30 | $3.88/100g | In stock | 1 Oct | |
| Continental | 80g | $1.50 | $1.88/100g | In stock | 25 Augout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
IGA
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Continental Garlic & Herb Alfredo Pasta Sauce 145g cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $4.00 ($2.76/100 g).
- What is the unit price of Continental Garlic & Herb Alfredo Pasta Sauce 145g?
- Priced per 100g. Woolworths offers the best value at $2.76/100g.
- What is the lowest price ever for Continental Garlic & Herb Alfredo Pasta Sauce 145g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Continental Garlic & Herb Alfredo Pasta Sauce 145g is $1.50 at Woolworths (25 Aug), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is $4.00 at Woolworths.

