Fever Tree Pink Grapefruit Soda — 500ml
As of 29 Sept 2026, Fever Tree Pink Grapefruit Soda 500ml is cheapest at Harris Farm at $3.49 ($6.98/1 L) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.49 at Harris Farm (29 Sept); highest: $9.95 — currently $3.49 at Harris Farm. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.70/100ml
- Average
- $0.99/100ml
- Highest
- $1.00/100ml
22 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fever Tree | 500ml | $3.49 | $0.70/100mlBest | In stock | 29 Sept | |
| Fever Tree | 250ml x 4 pack | $9.95 | $1.00/100ml | In stock | 23 Sept | |
| Fever Tree | 1L | $9.95 | $1.00/100ml | In stock | 25 Aug |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Coles
Harris Farm
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Fever Tree Pink Grapefruit Soda 500ml cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $3.49 ($6.98/1 L).
- What is the unit price of Fever Tree Pink Grapefruit Soda 500ml?
- Priced per 100ml. Harris Farm offers the best value at $0.70/100ml.
- What is the lowest price ever for Fever Tree Pink Grapefruit Soda 500ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Fever Tree Pink Grapefruit Soda 500ml is $3.49 at Harris Farm (29 Sept), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is $3.49 at Harris Farm.


