Onion Brown — 1.5kg

As of 29 Sept 2026, Onion Brown 1.5kg is cheapest at Harris Farm at $6.99 ($4.66/1 kg) in Australia.

Prices updated 29 Sept 2026

Lowest recorded price: $2.99 at Spudshed (20 Sept); highest: $6.99 — currently $6.99 at Harris Farm. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
$0.47/100g
Average
$0.47/100g
Highest
$0.47/100g
Lowest ever
$0.47/100g · Sep '26
Highest ever
$0.47/100g · Sep '26
Trend
Steady
1% below average

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Onion Brown

    Onion BrownCheapest

    1.5kg

    $4.66/1kg$6.99Harris Farm

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Onion Brown

    Onion BrownCheapest

    1.5kg

    $4.66/1kg$6.99Harris Farm
  2. –

    Brown Onion Standard

    2kg

    $2.99Spudshed
1 brand available
Harris FarmSpudshed
  1. –Product

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Onion Brown 1.5kg cheapest?
Harris Farm has the lowest price at $6.99 ($4.66/1 kg).
What is the unit price of Onion Brown 1.5kg?
Priced per 100g. Harris Farm offers the best value at $0.47/100g.
What is the lowest price ever for Onion Brown 1.5kg?
The lowest price OpenOrder has recorded for Onion Brown 1.5kg is $2.99 at Spudshed (20 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $6.99 at Harris Farm.