King Oscar Sardines in Olive Oil — 105g
As of 2 Oct 2026, King Oscar Sardines in Olive Oil 105g is cheapest at Coles at $3.50 ($33.33/1 kg) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.10 at IGA (1 Oct); highest: $3.50 — currently $3.50 at Coles. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $3.33/100g
- Average
- $6.86/100g
- Highest
- $6.89/100g
28 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| King Oscar | 105g | $3.50 | $3.33/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| King Oscar | 45g | $3.10 | $6.89/100g | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Coles
IGAPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is King Oscar Sardines in Olive Oil 105g cheapest?
- Coles has the lowest price at $3.50 ($33.33/1 kg).
- What is the unit price of King Oscar Sardines in Olive Oil 105g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $3.33/100g.
- What is the lowest price ever for King Oscar Sardines in Olive Oil 105g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for King Oscar Sardines in Olive Oil 105g is $3.10 at IGA (1 Oct), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $3.50 at Coles.
