Don Leg Ham Shaved — 200g
As of 2 Oct 2026, Don Leg Ham Shaved 200g is cheapest at Coles at $3.90 ($19.50/1 kg) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.40 at Coles (16 Sept); highest: $32.50 — currently $3.90 at Coles. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.95/100g
- Average
- $2.82/100g
- Highest
- $3.30/100g
Coles · 200gNow$1.95/100gAll-time low
Coles · 200gNow$1.95/100gAll-time low
Woolworths · per 100gNow$2.60/100gLow
Woolworths · per 100gNow$2.60/100g
Coles · approx. 100gNow$3.00/100g
Coles · approx. 100gNow$3.25/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
137 prices recorded · 24 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Don | 200g | $3.90 | $1.95/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| Don | 200g | $3.90 | $1.95/100g | In stock | 2 Oct | |
| Don | per 100g | $2.60 | $2.60/100g | In stock | 2 Oct | |
| Don | per 100g | $2.60 | $2.60/100g | In stock | 2 Oct | |
| Don | approx. 100g | $3.00 | $3.00/100g | In stock | 2 Oct | |
| Don | approx. 100g | $3.25 | $3.25/100g | In stock | 2 Oct | |
| Don | 100g | $3.85 | $3.85/100g | In stock | 1 Oct | |
| Don | approx. 100g | $2.40 | $2.40/100g | In stock | 16 Septout of date · not compared | |
| Don | per 100g | $2.60 | $2.60/100g | In stock | 31 Mayout of date · not compared | |
| Don | per 100g | $2.60 | $2.60/100g | In stock | 31 Mayout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Coles
IGA
Woolworths- 1

DonBest
ColesLeg Ham Shaved · 200g$19.50/1kg$3.90
ColesChampagne · 200g$19.50/1kg$3.90
ColesChampagne · approx. 100g$24.00/1kg$2.40Last seen 16 Sept · not compared
WoolworthsMelosi Leg Ham Sliced From The Deli Per · per 100g$26.00/1kg$2.60
WoolworthsMelosi Leg Ham Shaved From The Deli Per · per 100g$26.00/1kg$2.60
ColesAustralian Made Champagne Ham From The Deli · approx. 100g$30.00/1kg$3.00
ColesMelosi · approx. 100g$32.50/1kg$3.25
IGAChampagne · 100g$3.85/100g$3.85
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Don Leg Ham Shaved 200g cheapest?
- Coles has the lowest price at $3.90 ($19.50/1 kg).
- What is the unit price of Don Leg Ham Shaved 200g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $1.95/100g.
- What is the lowest price ever for Don Leg Ham Shaved 200g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Don Leg Ham Shaved 200g is $2.40 at Coles (16 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $3.90 at Coles.


