Potato Washed — 2.5kg
As of 29 Sept 2026, Potato Washed 2.5kg is cheapest at Harris Farm at $7.69 ($3.08/1 kg) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $0.70 at Harris Farm (29 Sept); highest: $12.50 — currently $7.69 at Harris Farm. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.30/100g
- Average
- $0.30/100g
- Highest
- $0.30/100g
Coles · 2kgNow$0.30/100gAll-time low
Woolworths · 2kgNow$0.30/100gAll-time low
Harris Farm · 2.5kgNow$0.31/100g
Woolworths · 4kgNow$0.31/100g
Coles · 2kgNow$0.43/100g
Aldi · approx. 0.14kg per pieceNow$0.45/100g
81 prices recorded · 14 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Woolworths | 2kg | $6.00 | $0.30/100gBest | In stock | 28 Sept | |
| Coles | 2kg | $6.00 | $0.30/100g | In stock | 22 Sept | |
| Coles | 2kg | $6.00 | $0.30/100g | In stock | 14 June | |
| — | 2.5kg | $7.69 | $0.31/100g | In stock | 29 Sept | |
| Woolworths | 4kg | $12.50 | $0.31/100g | In stock | 28 Sept | |
| Woolworths | 4kg | $12.50 | $0.31/100g | In stock | 31 May | |
| Woolworths | 2kg | $8.00 | $0.40/100g | In stock | 14 June | |
| Coles | 2kg | $8.50 | $0.43/100g | In stock | 22 Sept | |
| Coles | 2kg | $8.50 | $0.43/100g | In stock | 14 June | |
| — | approx. 0.14kg per piece | $4.49 | $0.45/100g | In stock | 27 Sept | |
| — | Each | $0.70 | $0.70/1 ea | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
Woolworths- –

- 1

- 2

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Potato Washed 2.5kg cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $7.69 ($3.08/1 kg).
- What is the unit price of Potato Washed 2.5kg?
- Priced per 100g. Harris Farm offers the best value at $0.31/100g.
- What is the lowest price ever for Potato Washed 2.5kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Potato Washed 2.5kg is $0.70 at Harris Farm (29 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $7.69 at Harris Farm.

