Essential Health Oil — 50ml
As of 1 Oct 2026, Essential Health Oil 50ml is cheapest at Aldi at $11.99 ($23.98/100 ml) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $11.99 at Aldi (1 Oct); highest: $11.99 — currently $11.99 at Aldi. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $23.98/100ml
- Average
- $23.98/100ml
- Highest
- $23.98/100ml
22 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Essential Health | 50ml | $11.99 | $23.98/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Essential Health | 50ml | $11.99 | $23.98/100ml | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
AldiPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Essential Health Oil 50ml cheapest?
- Aldi has the lowest price at $11.99 ($23.98/100 ml).
- What is the unit price of Essential Health Oil 50ml?
- Priced per 100ml. Aldi offers the best value at $23.98/100ml.
- What is the lowest price ever for Essential Health Oil 50ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Essential Health Oil 50ml is $11.99 at Aldi (1 Oct), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $11.99 at Aldi.