Kellogg's Frosties Standard — 545g
As of 1 Oct 2026, Kellogg's Frosties Standard 545g is cheapest at IGA at $9.90 ($1.82/100 g) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.50 at Coles (4 Aug); highest: $9.90 — currently $9.90 at IGA. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.83/100g
- Average
- $0.98/100g
- Highest
- $1.32/100g
Spudshed · 545gNow$1.01/100g
Coles · 545gNow$1.32/100g
Woolworths · 545gNow$1.65/100g
IGA · 545gNow$1.82/100g
IGA · 350gLast seen 23 Sept$2.20/100g
39 prices recorded · 14 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kellogg's | 545g | $5.49 | $1.01/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Kellogg's | 545g | $7.20 | $1.32/100g | In stock | 1 Oct | |
| Kellogg's | 545g | $9.00 | $1.65/100g | In stock | 1 Oct | |
| Kellogg's | 545g | $9.90 | $1.82/100g | In stock | 1 Oct | |
| Kellogg's | 350g | $7.70 | $2.20/100g | In stock | 22 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
IGA
Spudshed
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Kellogg's Frosties Standard 545g cheapest?
- IGA has the lowest price at $9.90 ($1.82/100 g).
- What is the unit price of Kellogg's Frosties Standard 545g?
- Priced per 100g. IGA offers the best value at $1.82/100g.
- What is the lowest price ever for Kellogg's Frosties Standard 545g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Kellogg's Frosties Standard 545g is $4.50 at Coles (4 Aug), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $9.90 at IGA.

