MasterFoods Mild American Mustard — 250g
As of 30 Sept 2026, MasterFoods Mild American Mustard 250g is cheapest at Coles at $3.20 ($1.28/100 g) in Australia — about 9% below the 2-retailer average of $3.53.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.20 at Coles (30 Sept); highest: $3.85 — currently $3.20 at Coles. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- $3.20
- Average
- $3.20
- Highest
- $3.20
At the average price
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MasterFoods | 250g | $3.20 | $1.28/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| MasterFoods | 250g | $3.85 | $1.54/100g | In stock | 30 Sept |
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
Coles
IGAPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is MasterFoods Mild American Mustard 250g cheapest?
- Coles has the lowest price at $3.20 ($1.28/100 g).
- How much does MasterFoods Mild American Mustard 250g cost?
- Prices range from $3.20 to $3.85 across 2 Australian supermarkets. The average price is $3.53.
- What is the unit price of MasterFoods Mild American Mustard 250g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $1.28/100g.
- Which supermarkets sell MasterFoods Mild American Mustard 250g?
- MasterFoods Mild American Mustard 250g is available at Coles and IGA.
- What is the lowest price ever for MasterFoods Mild American Mustard 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for MasterFoods Mild American Mustard 250g is $3.20 at Coles (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $3.20 at Coles.
