Tic Tac Peppermint — 49g
As of 1 Oct 2026, Tic Tac Peppermint 49g is cheapest at Woolworths at $3.20 ($6.53/100 g) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.95 at Coles (1 Sept); highest: $3.50 — currently $3.20 at Woolworths. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $6.53/100g
- Average
- $6.53/100g
- Highest
- $7.14/100g
Woolworths · 49gNow$6.53/100gAll-time low
Coles · 49gLast seen 22 Sept$6.53/100g
IGA · 49gLast seen 23 Sept$7.14/100g
Coles · 24gLast seen 22 Sept$9.58/100g
IGA · 24gLast seen 23 Sept$10.63/100g
43 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tic Tac | 49g | $3.20 | $6.53/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Tic Tac | 49g | $3.20 | $6.53/100g | In stock | 22 Septout of date · not compared | |
| Tic Tac | 49g | $3.50 | $7.14/100g | In stock | 22 Septout of date · not compared | |
| Tic Tac | 24g | $2.30 | $9.58/100g | In stock | 22 Septout of date · not compared | |
| Tic Tac | 24g | $2.55 | $10.63/100g | In stock | 22 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
IGA
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tic Tac Peppermint 49g cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $3.20 ($6.53/100 g).
- What is the unit price of Tic Tac Peppermint 49g?
- Priced per 100g. Woolworths offers the best value at $6.53/100g.
- What is the lowest price ever for Tic Tac Peppermint 49g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tic Tac Peppermint 49g is $1.95 at Coles (1 Sept), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is $3.20 at Woolworths.
