Onion Red Spanish — Each
As of 29 Sept 2026, Onion Red Spanish Each is cheapest at Harris Farm at $2.47 ($2.47/1 ea) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $0.83 at Woolworths (23 Sept); highest: $5.00 — currently $2.47 at Harris Farm. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 8 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.28/100g
- Average
- $0.36/100g
- Highest
- $0.48/100g
Aldi · 1kgNow$0.28/100gAll-time low
Aldi · approx. 0.2kg per pieceNow$0.50/100g
IGA · 200gNow$0.50/100g
Coles · 1kgNow$0.50/100g
Woolworths · 1kgNow$0.50/100g
Coles · approx. 200gNow$0.55/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
489 prices recorded · 218 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 1kg | $2.79 | $0.28/100gBest | In stock | 23 Sept | |
| Coles | 1kg | $3.50–$5.00 | $0.35/100g–$0.50/100g | In stock | 23 Sept | |
| — | approx. 0.2kg per piece | $4.99 | $0.50/100g | In stock | 26 Sept | |
| — | 200g | $1.00 | $0.50/100g | In stock | 23 Sept | |
| Woolworths | 1kg | $5.00 | $0.50/100g | In stock | 23 Sept | |
| Coles | approx. 200g | $1.10 | $0.55/100g | In stock | 23 Sept | |
| Coles | approx. 287g | $1.69 | $0.59/100g | In stock | 23 Sept | |
| — | each | $0.83 | $0.83/1 ea | In stock | 23 Sept | |
| — | Each | $2.47 | $2.47/1 ea | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- –

- 1

- 2

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Onion Red Spanish Each cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $2.47 ($2.47/1 ea).
- What is the unit price of Onion Red Spanish Each?
- Priced per 1 ea. Harris Farm offers the best value at $2.47/1 ea.
- What is the lowest price ever for Onion Red Spanish Each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Onion Red Spanish Each is $0.83 at Woolworths (23 Sept), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is $2.47 at Harris Farm.

