Valley Brook Extra Large Free Range Eggs — 700g
As of 1 Oct 2026, Valley Brook Extra Large Free Range Eggs 700g is cheapest at Woolworths at $8.10 ($1.16/100 g) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.55 at Woolworths (1 Oct); highest: $8.10 — currently $8.10 at Woolworths. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.16/100g
- Average
- $1.16/100g
- Highest
- $1.16/100g
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Valley Brook | 700g | $8.10 | $1.16/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Valley Brook | 350g | $4.55 | $1.30/100g | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Valley Brook Extra Large Free Range Eggs 700g cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $8.10 ($1.16/100 g).
- What is the unit price of Valley Brook Extra Large Free Range Eggs 700g?
- Priced per 100g. Woolworths offers the best value at $1.16/100g.
- What is the lowest price ever for Valley Brook Extra Large Free Range Eggs 700g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Valley Brook Extra Large Free Range Eggs 700g is $4.55 at Woolworths (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $8.10 at Woolworths.

