Sharwood's Tikka Masala Simmer Sauce — 420g
As of 4 Oct 2026, Sharwood's Tikka Masala Simmer Sauce 420g is cheapest at IGA at $5.00 ($1.19/100 g) in Australia.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.50 at Woolworths (2 Oct); highest: $5.00 — currently $5.00 at IGA. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.60/100g
- Average
- $0.88/100g
- Highest
- $1.19/100g
45 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sharwood's | 420g | $2.50 | $0.60/100g | In stock | 2 Oct | |
| Sharwood's | 420g | $5.00 | $1.19/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Sharwood's | 420g | $5.00 | $1.19/100g | In stock | 4 Oct | |
| Sharwood's | 420g | $5.00 | $1.19/100g | In stock | 2 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
IGA
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sharwood's Tikka Masala Simmer Sauce 420g cheapest?
- IGA has the lowest price at $5.00 ($1.19/100 g).
- What is the unit price of Sharwood's Tikka Masala Simmer Sauce 420g?
- Priced per 100g. IGA offers the best value at $1.19/100g.
- What is the lowest price ever for Sharwood's Tikka Masala Simmer Sauce 420g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sharwood's Tikka Masala Simmer Sauce 420g is $2.50 at Woolworths (2 Oct), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $5.00 at IGA.

