Harvey Fresh Lactose Free Milk — 1L
As of 30 Sept 2026, Harvey Fresh Lactose Free Milk 1L is cheapest at IGA at $3.90 ($3.90/1 L) in Australia.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.15 at IGA (30 Sept); highest: $6.40 — currently $3.90 at IGA. Tracked since June 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.32/100ml
- Average
- $0.32/100ml
- Highest
- $0.39/100ml
IGA · 1LNow$0.32/100mlAll-time low
Coles · 2LNow$0.32/100ml
Coles · 1LNow$0.39/100ml
IGA · 1LNow$0.39/100ml
IGA · 1LNow$0.39/100ml
Woolworths · 2LLast seen 19 Sept$0.32/100ml
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
55 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Harvey Fresh | 1L | $3.15 | $0.32/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Harvey Fresh | 2L | $6.40 | $0.32/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Harvey Fresh | 1L | $3.90 | $0.39/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Harvey Fresh | 1L | $3.90 | $0.39/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Harvey Fresh | 1L | $3.90 | $0.39/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Harvey Fresh | 2L | $6.40 | $0.32/100ml | In stock | 19 Septout of date · not compared | |
| Harvey Fresh | 1L | $3.90 | $0.39/100ml | In stock | 19 Septout of date · not compared | |
| Harvey Fresh | 1L | $3.90 | $0.39/100ml | In stock | 18 Juneout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Coles
IGA
Woolworths- 1

Harvey FreshBest
IGALactose Free Milk · 1L$3.15/1L$3.15
WoolworthsLactose Free · 2L$3.20/1L$6.40Last seen 19 Sept · not compared
ColesLactose Free · 2L$3.20/1L$6.40
IGAMilk Lactose Free · 1L$3.90/1L$3.90
WoolworthsLactose Free · 1L$3.90/1L$3.90Last seen 19 Sept · not compared
ColesLactose Free · 1L$3.90/1L$3.90
IGALactose Free · 1L$3.90/1L$3.90
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Harvey Fresh Lactose Free Milk 1L cheapest?
- IGA has the lowest price at $3.90 ($3.90/1 L).
- What is the unit price of Harvey Fresh Lactose Free Milk 1L?
- Priced per 100ml. IGA offers the best value at $0.39/100ml.
- What is the lowest price ever for Harvey Fresh Lactose Free Milk 1L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Harvey Fresh Lactose Free Milk 1L is $3.15 at IGA (30 Sept), since we began tracking in June 2026. The current cheapest price is $3.90 at IGA.

