Extra Peppermint Chewing Gum Standard — 56g
As of 2 Oct 2026, Extra Peppermint Chewing Gum Standard 56g is cheapest at Coles at $4.00 ($7.14/100 g) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.00 at Coles (2 Oct); highest: $5.50 — currently $4.00 at Coles. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $6.79/100g
- Average
- $6.79/100g
- Highest
- $6.79/100g
Coles · 81gNow$6.79/100gAll-time low
Woolworths · 81gNow$6.79/100gAll-time low
Coles · 64gNow$7.03/100g
Woolworths · 64gNow$7.03/100gLow
Coles · 56gNow$7.14/100g
Woolworths · 4 packNow$8.93/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
68 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Extra | 81g | $5.50 | $6.79/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| Extra | 81g | $5.50 | $6.79/100g | In stock | 2 Oct | |
| Extra | 64g | $4.50 | $7.03/100g | In stock | 2 Oct | |
| Extra | 64g | $4.50 | $7.03/100g | In stock | 2 Oct | |
| Extra | 56g | $4.00 | $7.14/100g | In stock | 2 Oct | |
| Extra | 64g | $5.15 | $8.05/100g | In stock | 1 Oct | |
| Extra | 4 pack | $5.00 | $8.93/100g | In stock | 2 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
IGA
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Extra Peppermint Chewing Gum Standard 56g cheapest?
- Coles has the lowest price at $4.00 ($7.14/100 g).
- What is the unit price of Extra Peppermint Chewing Gum Standard 56g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $7.14/100g.
- What is the lowest price ever for Extra Peppermint Chewing Gum Standard 56g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Extra Peppermint Chewing Gum Standard 56g is $4.00 at Coles (2 Oct), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is $4.00 at Coles.


