Dare Double Espresso Iced Coffee — 500ml
As of 1 Oct 2026, Dare Double Espresso Iced Coffee 500ml is cheapest at IGA at $4.25 ($0.85/100 ml) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.30 at Woolworths (23 Sept); highest: $5.60 — currently $4.25 at IGA. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.60/100ml
- Average
- $0.61/100ml
- Highest
- $0.63/100ml
Aldi · 0.75LNow$0.63/100ml
IGA · 0.75LNow$0.71/100ml
IGA · 750mlNow$0.75/100ml
IGA · 500mlNow$0.85/100ml
Coles · 0.75LLast seen 22 Sept$0.73/100ml
Woolworths · 750mlLast seen 23 Sept$0.73/100ml
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
52 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dare | 0.75L | $4.69 | $0.63/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Dare | 0.75L | $5.35 | $0.71/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Dare | 750ml | $5.60 | $0.75/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Dare | 500ml | $4.25 | $0.85/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Dare | 500ml | $4.25 | $0.85/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Dare | 750ml | $4.50 | $0.60/100ml | In stock | 11 Mayout of date · not compared | |
| Dare | 500ml | $3.30 | $0.66/100ml | In stock | 23 Septout of date · not compared | |
| Dare | 750ml | $5.50 | $0.73/100ml | In stock | 23 Septout of date · not compared | |
| Dare | 0.75L | $5.50–$5.60 | $0.73/100ml–$0.75/100ml | In stock | 22 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Aldi
Coles
IGA
Woolworths- 1

DareBest
AldiDouble Espresso · 0.75L$6.25/1L$4.69
WoolworthsDouble Espresso Iced Coffee · 500ml$6.60/1L$3.30Last seen 23 Sept · not compared
ColesDouble Espresso · 0.75L$7.33/1L–$7.47/1L$5.50–$5.60Last seen 22 Sept · not compared
WoolworthsEspresso Iced Coffee · 750ml$7.33/1L$5.50Last seen 23 Sept · not compared
IGADouble Espresso · 0.75L$0.71/100ml$5.35
IGAEspresso Iced Coffee · 750ml$0.75/100ml$5.60
IGAIced Coffee Double Espresso · 500ml$0.85/100ml$4.25
IGADouble Espresso Iced Coffee · 500ml$0.85/100ml$4.25
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Dare Double Espresso Iced Coffee 500ml cheapest?
- IGA has the lowest price at $4.25 ($0.85/100 ml).
- What is the unit price of Dare Double Espresso Iced Coffee 500ml?
- Priced per 100ml. IGA offers the best value at $0.85/100ml.
- What is the lowest price ever for Dare Double Espresso Iced Coffee 500ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Dare Double Espresso Iced Coffee 500ml is $3.30 at Woolworths (23 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $4.25 at IGA.
