Adelaide Plains Barn Laid Eggs Standard — 1.5kg
As of 30 Sept 2026, Adelaide Plains Barn Laid Eggs Standard 1.5kg is cheapest at Woolworths at $15.00 ($1.00/100 g) in Australia.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.50 at Woolworths (30 Sept); highest: $15.00 — currently $15.00 at Woolworths. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.96/100g
- Average
- $0.96/100g
- Highest
- $0.96/100g
Woolworths · 800gNow$0.96/100gAll-time low
Woolworths · 1.5kgNow$1.00/100g
Woolworths · 330gNow$1.06/100g
3 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Adelaide Plains | 800g | $7.70 | $0.96/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Adelaide Plains | 1.5kg | $15.00 | $1.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| Adelaide Plains | 330g | $3.50 | $1.06/100g | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Adelaide Plains Barn Laid Eggs Standard 1.5kg cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $15.00 ($1.00/100 g).
- What is the unit price of Adelaide Plains Barn Laid Eggs Standard 1.5kg?
- Priced per 100g. Woolworths offers the best value at $1.00/100g.
- What is the lowest price ever for Adelaide Plains Barn Laid Eggs Standard 1.5kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Adelaide Plains Barn Laid Eggs Standard 1.5kg is $3.50 at Woolworths (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $15.00 at Woolworths.


