Black & Gold Tomato Paste — 500g

As of 1 Oct 2026, Black & Gold Tomato Paste 500g is cheapest at IGA at $1.40 ($0.28/100 g) in Australia.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: $1.40 at IGA (1 Oct); highest: $1.40 — currently $1.40 at IGA. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$1.40
Average
$1.40
Highest
$1.40
Lowest ever
$1.40 · Oct '26
Highest ever
$1.40 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Black & Gold

    Black & GoldCheapest

    Black & Gold Tomato Paste · 500g

    $0.28/100g$1.40IGA

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Black & Gold

    Black & GoldCheapest

    Black & Gold Tomato Paste · 500g

    $0.28/100g$1.40IGA
1 brand available
IGA
  1. 1Black & Gold

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Black & Gold Tomato Paste 500g cheapest?
IGA has the lowest price at $1.40 ($0.28/100 g).
What is the unit price of Black & Gold Tomato Paste 500g?
Priced per 100g. IGA offers the best value at $0.28/100g.
What is the lowest price ever for Black & Gold Tomato Paste 500g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Black & Gold Tomato Paste 500g is $1.40 at IGA (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $1.40 at IGA.

Categories