Allen's Classic Party Mix Family Size — 420g
As of 28 Sept 2026, Allen's Classic Party Mix Family Size 420g is cheapest at IGA at $6.68 ($1.59/100 g) in Australia.
Prices updated 28 Sept 2026
Lowest recorded price: $4.49 at Aldi (23 Sept); highest: $23.10 — currently $6.68 at IGA. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.18/100g
- Average
- $1.34/100g
- Highest
- $1.60/100g
IGA · 465gNow$1.18/100gAll-time low
Coles · 1kgNow$1.40/100g
IGA · 420gNow$1.59/100g
Aldi · 280gNow$1.60/100g
IGA · 1.3kgNow$1.78/100g
IGA · 190gNow$2.89/100g
26 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Allen's | 465g | $5.50 | $1.18/100gBest | In stock | 28 Sept | |
| Allen's | 1kg | $14.00 | $1.40/100g | In stock | 23 Sept | |
| Allen's | 420g | $6.68 | $1.59/100g | In stock | 28 Sept | |
| Allen's | 280g | $4.49 | $1.60/100g | In stock | 23 Sept | |
| Allen's | 1.3kg | $23.10 | $1.78/100g | In stock | 22 Sept | |
| Allen's | 190g | $5.50 | $2.89/100g | In stock | 22 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Aldi
Coles
IGAPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Allen's Classic Party Mix Family Size 420g cheapest?
- IGA has the lowest price at $6.68 ($1.59/100 g).
- What is the unit price of Allen's Classic Party Mix Family Size 420g?
- Priced per 100g. IGA offers the best value at $1.59/100g.
- What is the lowest price ever for Allen's Classic Party Mix Family Size 420g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Allen's Classic Party Mix Family Size 420g is $4.49 at Aldi (23 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $6.68 at IGA.


