McCain Mixed Vegetables Peas, Corn, Carrots — 1kg
As of 30 Sept 2026, McCain Mixed Vegetables Peas, Corn, Carrots 1kg is cheapest at Coles at $7.30 ($7.30/1 kg) in Australia.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $7.30 at Coles (30 Sept); highest: $12.90 — currently $7.30 at Coles. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.65/100g
- Average
- $0.65/100g
- Highest
- $0.65/100g
Coles · 2kgNow$0.65/100gAll-time low
Woolworths · 2kgNow$0.65/100gAll-time low
Coles · 1kgNow$0.73/100g
15 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| McCain | 2kg | $12.90 | $0.65/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| McCain | 2kg | $12.90 | $0.65/100g | In stock | 14 June | |
| McCain | 2kg | $12.90 | $0.65/100g | In stock | 11 May | |
| McCain | 1kg | $7.30 | $0.73/100g | In stock | 30 Sept | |
| McCain | 2kg | $12.90 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Coles
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is McCain Mixed Vegetables Peas, Corn, Carrots 1kg cheapest?
- Coles has the lowest price at $7.30 ($7.30/1 kg).
- What is the unit price of McCain Mixed Vegetables Peas, Corn, Carrots 1kg?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $0.73/100g.
- What is the lowest price ever for McCain Mixed Vegetables Peas, Corn, Carrots 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for McCain Mixed Vegetables Peas, Corn, Carrots 1kg is $7.30 at Coles (30 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $7.30 at Coles.

