Fresh Bake Assorted Fruit Cakes — 300g

As of 1 Oct 2026, Fresh Bake Assorted Fruit Cakes 300g is cheapest at IGA at $7.95 ($2.65/100 g) in Australia.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: $7.95 at IGA (1 Oct); highest: $7.95 — currently $7.95 at IGA. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$7.95
Average
$7.95
Highest
$7.95
Lowest ever
$7.95 · Oct '26
Highest ever
$7.95 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Fresh Bake

    Fresh BakeCheapest

    Fresh Bake Assorted Fruit Cakes · 300g

    $2.65/100g$7.95IGA

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Fresh Bake

    Fresh BakeCheapest

    Fresh Bake Assorted Fruit Cakes · 300g

    $2.65/100g$7.95IGA
1 brand available
IGA
  1. 1Fresh Bake

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Fresh Bake Assorted Fruit Cakes 300g cheapest?
IGA has the lowest price at $7.95 ($2.65/100 g).
What is the unit price of Fresh Bake Assorted Fruit Cakes 300g?
Priced per 100g. IGA offers the best value at $2.65/100g.
What is the lowest price ever for Fresh Bake Assorted Fruit Cakes 300g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Fresh Bake Assorted Fruit Cakes 300g is $7.95 at IGA (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $7.95 at IGA.