De Cecco Passata Rustica — 700g

As of 29 Sept 2026, De Cecco Passata Rustica 700g is cheapest at Harris Farm at $5.99 ($8.56/1 kg) in Australia.

Prices updated 29 Sept 2026

Lowest recorded price: $5.99 at Harris Farm (29 Sept); highest: $5.99 — currently $5.99 at Harris Farm. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$5.99
Average
$5.99
Highest
$5.99
Lowest ever
$5.99 · Sep '26
Highest ever
$5.99 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1De Cecco

    De CeccoCheapest

    De Cecco Passata Rustica · 700g

    $8.56/1kg$5.99Harris Farm

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1De Cecco

    De CeccoCheapest

    De Cecco Passata Rustica · 700g

    $8.56/1kg$5.99Harris Farm
1 brand available
Harris Farm
  1. 1De Cecco

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is De Cecco Passata Rustica 700g cheapest?
Harris Farm has the lowest price at $5.99 ($8.56/1 kg).
What is the unit price of De Cecco Passata Rustica 700g?
Priced per 100g. Harris Farm offers the best value at $0.86/100g.
What is the lowest price ever for De Cecco Passata Rustica 700g?
The lowest price OpenOrder has recorded for De Cecco Passata Rustica 700g is $5.99 at Harris Farm (29 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $5.99 at Harris Farm.