Nu Pure Spring Water Standard — 10L
As of 30 Sept 2026, Nu Pure Spring Water Standard 10L is cheapest at IGA at $9.99 ($1.00/1 L) in Australia.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.25 at Woolworths (20 Sept); highest: $12.75 — currently $9.99 at IGA. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.10/100ml
- Average
- $0.20/100ml
- Highest
- $0.21/100ml
IGA · 10LNow$0.10/100mlAll-time low
IGA · 4LNow$0.11/100ml
IGA · 600mlNow$0.33/100ml
Woolworths · 600mlLast seen 20 Sept$0.21/100ml
5 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nu Pure | 10L | $9.99 | $0.10/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Nu Pure | 4L | $4.40 | $0.11/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Nu Pure | 600ml | $2.00 | $0.33/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Nu Pure | 600ml | $1.25 | $0.21/100ml | In stock | 20 Septout of date · not compared | |
| Nu Pure | 20 pack | $12.75 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
IGA
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Nu Pure Spring Water Standard 10L cheapest?
- IGA has the lowest price at $9.99 ($1.00/1 L).
- What is the unit price of Nu Pure Spring Water Standard 10L?
- Priced per 100ml. IGA offers the best value at $0.10/100ml.
- What is the lowest price ever for Nu Pure Spring Water Standard 10L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Nu Pure Spring Water Standard 10L is $1.25 at Woolworths (20 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $9.99 at IGA.

