Leggo's Tomato Paste — 500g
As of 1 Oct 2026, Leggo's Tomato Paste 500g is cheapest at IGA at $5.30 ($1.06/100 g) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.75 at Coles (18 Aug); highest: $5.50 — currently $5.30 at IGA. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.49/100g
- Average
- $0.88/100g
- Highest
- $0.98/100g
Coles · 560gNow$0.98/100g
Coles · 100gNow$1.00/100gLow
IGA · 500gNow$1.06/100g
IGA · 100gNow$1.10/100g
Woolworths · 100gNow$1.13/100g
Coles · 140gNow$1.25/100g
109 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Leggo's | 560g | $5.50 | $0.98/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Leggo's | 100g | $4.00 | $1.00/100g | In stock | 1 Oct | |
| Leggo's | 500g | $5.30 | $1.06/100g | In stock | 1 Oct | |
| Leggo's | 100g | $4.40 | $1.10/100g | In stock | 1 Oct | |
| Leggo's | 100g | $4.50 | $1.13/100g | In stock | 1 Oct | |
| Leggo's | 140g | $3.50 | $1.25/100g | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
IGA
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Leggo's Tomato Paste 500g cheapest?
- IGA has the lowest price at $5.30 ($1.06/100 g).
- What is the unit price of Leggo's Tomato Paste 500g?
- Priced per 100g. IGA offers the best value at $1.06/100g.
- What is the lowest price ever for Leggo's Tomato Paste 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Leggo's Tomato Paste 500g is $2.75 at Coles (18 Aug), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $5.30 at IGA.



